Siga ja Kurg

Ei! Alljärgnev pole muinasjutt ega naljalugu, hoopis üks veidi tehnilisem vaatenurk viimasel ajal moodsaks meelelahutuseks muutunud interneti teenusest. Peategelasteks siis kari metssigu ja toonekure pere, kuid mitte ainult…
Tooni ja mustad metslased pole superstaarid ainult Eestis, sest internet riigipiire ju tunda ei taha või kui tahab, siis Põhja–Korea piiri. Aga see lugu räägib hoopis neist asjust, mis võibolla jääb varjule nii staaride poolt vaadatuna, kui ka nende kodude poolt, kes on sead lahkelt röhkima lasknud otse oma magamistuppa.


siga%20ja%20kurg_html_m5862025fW

Kogu see realityshow kammaijaa algas 2007 a. varakevadel, kui kotkamees Urmas Sellis hakkas ääriveeri uurima, kas oleks võimalik liikuvat pilti saada toonekurg Toonist. Selle jutuga jõudis ta lõpuks ka meie kontorisse. Oli kuidas oli, aga aprilli alguspäevil kõlkus Tooni pesa kõrval veebikaamera Mobotix ja ca 70 m eemal kuuse ladvas Mikrotik klientseade. Toonit veel ei olnud. Polnud isegi kindel, kas ta tuleb sinna pesitsema, sest tal pidada olema mitu pesa varuks. Kui ühes kohas miski ei meeldi, siis läheb aga teise. Meil vedas! Tooni ei pidanud pesa kõrval jõllitavat kükloopi millekski.

Kuna musta toonekure kodu asus tema eluharjumuste tõttu inimeste mõistes täielikus pärapõrgus, polnud seal ka elektrit saada mitme versta raadiusest. Ega kurg ka sellest puudust polnud siiani tundnud. Küll aga meie tundsime. Nii kaamera, kui ka Mikrotiku klientseade tahavad tööks natuke elektrit. Nii otsustatigi kasutusele võtta kõige tavalisemad autoakud. Kernelil oli ka sellega varasem kogemus. Olime nimelt mõnes mobiilimastis, kus polnud pikalt voolu, autoakusid toiteks tarvitanud. Kolmene akukomplekt pidas vastu ca 6 päeva. Nädalas kord käis Urmas neid vahetamas.

Mikrotik asus niisiis kõrgeima kohaliku kuuse ladvas, ligi 30 m kõrgusel. Sealt paistis mobiilimastis asuv Kerneli tugijaam juba kenasti. Vahemaa oli ca 6 km. Edasi kulges videovoog mööda Kerneli võrke kuni Eeneti ligipääsupunktini. Eeneti Tartu kontoris seisis ja seisab õigupoolest tänaseni videoproxy server. Serveri mõte on paljundada seda üksikut videovoogu nii mitmeks kui palju just huvilisi metsaelu vaatamas on.

Tooni link meilt kuni Eenetini oli umbes 3Mbps üleslaadimist (sõltuvalt muutuste intensiivsusest pildil). Pärast videoproxyt juba küündis 1Gbps-ni. Tipphuvihetkedel vaatas Toonit, Donnat ja koorunud poegi ligi 2000(!) inimest korraga. Eesti kontekstis kahtemata muljetavaldav.

Sigadega ei läinud palju teisiti. Sama meeskond – Kotkaklubi, Eenet, Kernel paigaldamas. Ja samad hästi tõestanud seadmed videopilti tekitamas (Mobotix) ja vahendamas (Mikrotik). Ainult, et ilm oli talvisem, pilt veidi kvaliteetsem, videovoog jämedam ja inimeste huvi kõvasti suurem. Seekord võis isegi logidest märgata, et pudelikaelaks osutus videoproxy Gigabit ethernet!

Faktid:

  • Klientseade RIC522E (22dBi antenn, RB532 ruuterplaat, R52 raadiokaart)
  • RIC522E läbilaskvus point-to-point moodis, 20 km vahemaaga on 20Mbps
  • Sigade pilt on saanud oma eetriaja jooksul ca 2 miljonit klikki
  • Rekordarv ennast korraga näitamas käinud sigu on 28 suurt ja väikest elukat.

siga%20ja%20kurg_html_5a777e59W